[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
polska flaga
niemiecka flaga

Dobór odpowiedniej mocy grzewczej.

Kominki z wkładem podłączonym do przewodów kominowych obecnie cieszą się o wiele większym zainteresowaniem niż otwarte paleniska, które są mniej wydajne, wymagają nadzoru ze względu na tryskające iskry, mogą dymić i brudzić pomieszczenie sadzą lub popiołem.

Dobór obudowy idealnie pasującej do wystroju wnętrza jest jedynie jednym z kroków inwestycji. Następną decyzją jest wkład kominkowy. Co warto wiedzieć na temat wkładów dostępnych obecnie na rynku?

Wkład kominkowy – z jakiego materiału powinien zostać wykonany?
W kominkach stosuje się wkłady ze ściankami żeliwnymi oraz stalowymi. Wkłady żeliwne są masywne, a przez to bardziej trwałe. Warto jedynie pamiętać, że najszczelniejsze są wkłady odlewane, a nie skręcane. Producenci oferują wiele modeli z efektywnymi wzorami, dzięki czemu taki wkład stanie się ozdobą kominka.

Wkłady stalowe są cienkie i duże lżejsze od tych żeliwnych. Ich zaletą jest niższa cena oraz design idealnie pasujący do wnętrz w stylu nowoczesnym. Podczas doboru takiego wkładu warto zwrócić uwagę na to, czy konkretny model posiada system, który zapobiegnie zabrudzeniom szyby sadzą.

Stalowe wkłady doskonale będą pasować do kominków z obudowami w stylu nowoczesnym, awangardowym czy minimalistycznym. Dobrze będą prezentować się także w kominkach klasycznych (portalowych) wykonanych z granitu, metalu lub szkła.Wkłady żeliwne ładnie podkreślą kominki rustykalne lub portalowe kominki w stylu angielskim.

Pamiętaj o mocy wkładu
Podczas doboru wkładu kominkowego warto zwrócić uwagę nie tylko na jego trwałość i design, który skomponuje się z wybraną obudową, ale także na parametry techniczne. Najważniejsza jest moc wkładu. Należy ją dopasować do powierzchni wnętrza – dzięki temu kominek nie będzie się niepotrzebnie przegrzewał, a jednocześnie dostarczy potrzebne ciepło.Przy ustalaniu mocy wkładu należy wziąć pod uwagę charakter kominka. Gdy ma on stać się podstawowym źródłem ciepła, moc musi odpowiadać zapotrzebowaniu budynku. Kominek często stanowi jednak tylko dodatkowe źródło ciepła, a jego głównym funkcją jest stworzenie przytulnej atmosfery w salonie i dekoracja całego wnętrza. W takim przypadku bez problemu można wybrać wkład z niższą mocą.

Jakie szyby wybrać?
Wkłady kominkowe dostępne na rynku posiadają różne przeszklenia. Często są one przeszklone tylko z jednej lub dwóch stron, ale dostępne są także modele z przeszkleniami ze wszystkich stron.
Płaskie szyby są tańsze, ale pryzmatyczne są bardziej efektowne, ponieważ gwarantują doskonały widok na palący się ogień. Szyby panoramiczne doskonale pasują zarówno do kominków nowoczesnych, jak i portalowych.