[Zamknij] Strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce.
polska flaga
niemiecka flaga

Jak wybrać idealny kominek do salonu?

Marzysz o efektownym kominku w salonie, który pozwoli Ci cieszyć się „żywym” ogniem w długie zimowe wieczory? Podpowiadamy, jak wybrać idealne rozwiązanie dostosowane do Twojego domu lub mieszkania, które dostarczy ciepła, a zarazem stanie się efektowną dekoracją.

Nowoczesny czy klasyczny?
Kominki mają obudowy w różnym stylu. Nowoczesne kominki zwykle mają proste obudowy i niewielkie szklane drzwiczki. Doskonale pasują one do salonu w stylu minimalistycznym czy awangardowym.Na tle klasycznych mebli doskonale będzie prezentować się kominek portalowy z kafli lub kamienia (granit, piaskowiec).

Jaki kominek do domu?
Właściciele domów jednorodzinnych mają o wiele szersze pole wyboru niż mieszkańcy bloków. W budynku wolnostojącym doskonale sprawdzą się kominki otwarte oraz z wkładem.

Kominek otwarty pięknie się prezentuje. Posiada on ceglane palenisko, które dostarcza ciepła do pomieszczenia i pozwala obserwować palący się ogień. Większość osób kominek kojarzy właśnie z tego typu konstrukcją. Doskonale będzie on pasował do salonu w stylu klasycznym, rustykalnym lub vintage. Zaletą takiego kominka jest przede wszystkim dekoracyjny charakter. Wśród wad często wymienia się iskry, które mogą przedostać się do wnętrza (ognia trzeba pilnować) oraz niską wydajność. Szacuje się, że tylko około 20% ciepła ze spalonego drewna trafi do pomieszczenia, a reszta energii rozproszy się.

W domu doskonale sprawdzą się także kominki z wkładem, który podłącza się do komina. Wkłady wykonane są ze stali lub żeliwa. Te żeliwne są nieco droższe, ale trwalsze, podczas, gdy stal jest tańsza, a jednocześnie nieco mniej trwała. Osobną kategorię stanowią wkłady z płaszczem wodnym, które można połączyć z grzejnikami w całym mieszkaniu (taki kominek zastąpi piec CO). Kominki z wkładami dostępne są również z panoramicznymi szybami, które dadzą doskonały widok na płomienie, dzięki czemu wydajny kominek z wkładem efektownością dorównuje otwartemu palenisku gwarantując jednocześnie bezpieczeństwo (iskry nie pryskają na pomieszczenie).

Ciekawym rozwiązaniem dla osób, które chcą połączyć wysoką wydajność i dekoracyjny charakter, są kominki z drzwiami typu open-close, które ukrywają palenisko. Ozdobne panele można dostosować do aranżacji salonu. W nowoczesnych wnętrzach pięknie będzie prezentować się kominek z żaluzjami ażurowymi.

Jaki kominek do mieszkania w bloku?
W blokach nie sprawdzi się kominek otwarty czy model ze stalowym wkładem, ponieważ takiej konstrukcji nie będzie można podłączyć do przewodów kominowych. Specjalnie do mieszkań producenci zaprojektowali biokominki.

A może tak kominek kaflowy?
Kominki kaflowe to połączenie nowoczesnej technologii z klasycznym piecem kaflowym. Nieizolowana obudowa wkładu na długo zachowa ciepło, a efektowne kafle pozwolą stworzyć wyjątkową dekorację w salonie.
Na rynku dostępne są modele z kaflami w różnym stylu – od rustykalnego aż po awangardowe idealne do salonów urządzonych zgodnie z najnowszymi trendami architektonicznymi.